Akbulut: “Demokratik düzenimize ağır bir darbedir”

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (MGC) Süleyman Akbulut,  Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmalarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Dündar ve Gül için uygulanan tutuklama kararı, demokratik düzenimize ağır bir darbedir” dedi.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut,  MİT TIR’ları haberleri nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün,  “Devletin gizli bilgilerini deşifre etmek, casusluk ile terör örgütüne yardım ve yataklık” iddialarıyla önce gözaltına alınıp, sonra da sevk edildikleri İstanbul Nöbetçi 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmasına yönelik bir açıklamada bulundu.

Gazeteci meslektaşları Dündar ve Gül’ün gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklandıklarını ifade eden Başkan Akbulut, “Son yıllarda sıkça yaşanan gazeteci tutuklamalarının ülkemiz itibarını zedelemekte olduğu bir gerçek. Dündar ve Gül’ün yargılanma süreçleri de bir hukuk devletinde yaşanmaması gereken türden. Yayınlanan bir haber, fotoğraf, yorum ya da her türlü yazının suç içerip içermediği ancak adaletli bir yargılama sonunda anlaşılabilir.

Ne kadar süreceği belli olmayan bir yargılama sürecinde, ilgili yayından sorumlu olanların tutuklanmaları, telafisi olanaksız sonuçlar doğurabilecektir” dedi.

“Devlet sırlarının korunması görevi gazetecilerin değil, devletin görevidir” diyen MGC Başkanı Süleyman Akbulut,  sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu sırlar ifşa edildiyse, Gazetecilerin de; halkın haber alma hakkını yerine getirmek gibi bir sorumluluğu vardır.  Bu nedenle Dündar ve Gül için uygulanan tutuklama kararı, demokratik düzenimize ağır bir darbedir. Basın ve ifade özgürlüğü ülkemizde zaten sınırlı iken, bu tutuklama kararı düşündürücüdür.  Umarım bu tür basın ve fikir özgürlüklerine yönelik güdülen bu tutumlardan yol yakınken vazgeçilip, ülkemizde daha adil bir yargılama süreci yer eder.”

PAYLAŞ