Anadolu basınının kalbi Kıbrıs’ta attı

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 49. Başkanlar Konseyi Toplantısı Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) ile kardeş üniversitesi Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gerçekleştirildi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 49. Başkanlar Konseyi Top-lantısı, 30 Kasım-3 Aralık 2015 tarihlerinde Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti, Girne ve Kıbrıs Amerikan Üniversitelerinin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinlikte federasyonun Türkiye genelindeki örgütlü tüm gazeteciler cemiyetleri, başkanlar düzeyinde temsil edildi. 49. Başkan-lar Konseyi’nde Muğla ilini Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Akbulut temsil etti.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti’nin 54. kuruluş yıldönümünün de kutlandığı programda Anadolu’dan gelen cemiyet başkanları il olarak KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi.

TGF’ye üye il başkanlarına müzakereler hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güvenlik, eşitlik ve mülkiyetin önemini vurguladı. Akıncı, mülkiyet sorununun daha çok tazminatlarla halledilmesi gerektiğini vurgularken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Demopulos kararına ve yıllardan beri mülkü kullananların haklarına dikkat çekerek, tazminatlar için finansman gerektiğini kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının herhangi bir anlaşmaya onay verebilmek için önce güvenliğine bakacağını belirten Akıncı “Bizler,  Rum adasında azınlık haklarıyla yaşayacak insanlar ve toplum değiliz. İki kesimli, iki kurucu devlete dayalı federal yapıda siyaseten eşit olacakları, özgür toplumlar olarak güvenlik içinde yaşayacakları federatif yapıda yeni bir Kıbrıs’tan bahsediyoruz” dedi.

Kıbrıs’ta ilk dönemlerde muhtemel coğrafi federasyonun yeterli altyapısı bulunmadığını kaydeden Akıncı, 1974’ten sonra oluşan şartlarda iki kesimli, iki toplumlu federal yapının oluşabileceği üzerinde mutabakat bulunduğunu söyledi.

“İKİ TARAF ANLAŞMADIKÇA HALKA GİDİLMEYE-CEKTİR”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde iki taraf anlaşmadıkça halka gidilmeyeceğini belirterek, “İki lider mutabakat sağlayabilir mi onu görecekler. Eğer sağlanabiliyorsa o zaman halkın iradesine başvurulacak ama son karar halkındır” dedi. Akıncı, Türkiye hükümeti ile de yakın istişare içerisinde iyi niyetle müzakereleri sürdürdüğünü kaydederek, Türkiye’nin, Kıbrıs Türklerinin çok önem ve değer verdiği garantör ülke olduğunu söyledi. Akıncı; “O’nun onayı olmadan bu garanti sistemi yenilenemez” dedi.

Müzakerelerin 6 başlık altında sürdürüldüğünü belirten Akıncı, bazı başlıklarda ilerlemeler sağlandığını anlattı. Mustafa Akıncı, “Her şeyi toz pembe göstermek istemem ancak karanlık bir tablo da yoktur. Olumluluklar var zorluklar da var elbette. O zorlukları iki tarafın da kabul edebileceği bir çerçevede aşabiliyorsak ne mutlu bize. Gayretimiz odur, bu kadar yıldan sonra Kıbrıs Türk halkının uluslararası hukuk içinde yerini alması şarttır” dedi.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Reşat Akar da kabulde yaptığı konuşmada, ziyaretin Kıbrıs’tan Anadolu’ya sesin daha sık ve daha gür bir şekilde duyurmak açısından büyük fırsat olduğunu, Anadolu basının şu anda Kıbrıs’ta olduğunu ifade etti. Akar, 1974 Barış Harekatından bu yana Türkiye’den en kalabalık basın ordusunun gelmiş olduğunu ifade etti. Akar, ziyaretin gerçekleşmesi nedeniyle Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca’ya da teşekkür etti.

Akar, ziyaretin Kıbrıs görüşmelerinin en kritik aşamasında gerçekleştirilmekte olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın söyleyeceklerinin Anadolu insanına en etkili bir şekilde aktarılacağını kaydetti.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca da, Federasyon’un Türkiye’nin 71 ilinden üyeleri dışında, KKTC’de 3 ve Azerbaycan’da ise 4 üyesi bulunduğunu yaklaşık 20 bin gazetecinin Federasyon’a üye olduğunu söyledi.

Karaca, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Konseyi toplantısı için KKTC’de bulunduklarını, Başkanlar Konseyi’nin 71 il KKTC ve Azerbaycan başkanların-dan oluştuğunu ifade etti. Yavru Vatan’da bulunmaktan dolayı son derece mutlu olduklarını söyleyen Karaca, KKTC’deki meslektaşlarıyla sık sık temaslarda bulunup sorunları paylaştıklarını kaydetti. Karaca, Kıbrıs sorununun çözülmesi dileğinde bulunarak, bunun için gerekli desteği vermeye devam edeceklerini belirtti.

KKTC’deki heyet, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın kabrini de ziyaret etti.

 

PAYLAŞ