Medya Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu…

MEDYA BAŞARI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU…

Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin 2015 yılı Medya Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. Geceye Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut’un konuşması damga vurdu. Başkan Akbulut, “Mesleğe yönelik en büyük tehdit, belli kurumlara ve kişilere yakın olmaktan ve algılanmaktan kaynaklanıyor. Kimsenin adamı değiliz, kimsenin adamı olmayacağız. Kimse bizi arka bahçesi olarak görmesin. Bu gazeteciliğe yapılmış bir hakarettir” dedi.

Haber Merkezi 

Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nce (MGC) “24 Temmuz Basın Bayramı” nedeniyle geleneksel olarak verilmekte olan Medya Başarı Ödülleri 27 Temmuz akşamı Muğla’da CNS Tesisleri’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Gazete, Televizyon, Radyo, İnternet Gazeteciliği, MGC Özel Ödülü ve Yönetim Kurulu Özel Ödülü kategorilerinde değerlendirilen ödüllerin verildiği geceye, Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Anadolu Spor Yazarları Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan. Basın Yayın Enformasyon Şube Müdürü Erol Kütahya, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ünal Bozyer, Radyo Televizyon Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serdar Karakaya, Radyo Televizyon Öğretim Görevlisi Serdar Çil, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, Muğla merkez ve ilçelerinde görev yapan basın mensupları katıldılar.

Etkinlik, Muğla Valisi Amir Çiçek’in başka bir programa katılması gerektiği için Vali Çiçek’in konuşmasıyla başladı. Konuşmasında basının önemine dikkat çeken Vali Çiçek, organizasyonun gerçekleşme-sinde emeği geçenlere de teşekkür etti.

Vali Çiçek’in yaptığı konuşmanın ardından kürsüye gelen Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, basında sansürün kaldırılışının 107. yıldönümü nedeniyle Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nce düzenlenen Medya Başarı ödüllerinin dağıtıldığı geceye katılanlara ‘hoşgeldiniz” diyerek, ülkemiz genelinde basın şehitlerimizi ve yitirdiğimiz gazetecileri Yükselecek Demirel, Hasan Önkaş, Hilal Köseoğlu, Ahmet Bayrak, Adem Güngör anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulmaya davet etti.

Akbulut konuşmasını şöyle devam ettirdi: “Muğla Gazeteciler Cemiyeti, 1989 yılında bugünün meslek büyükleri tarafından kuruldu. O günden bu güne gazetecileri kendi çatısı altında temsil etti. O günden bu güne cemiyet çatısı altında emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür etmek isteriz. Bildiğiniz gibi 25 Nisan 2015 tarihinde yapılan olağan genel kurulda ben ve arkadaşlarımdan oluşan genç bir kadro sizlerin desteğiyle yönetime seçildik.

24 Temmuz tarihi, basında sansürün kaldırılmasının yıldönümü olarak kutlanıyor olsa da ne yazık ki bu günümüzü bayram gibi kutlayamıyoruz. Sizin de kabul edeceğiniz gibi 24 Temmuz bir bayram olmasının ötesinde basın ve gazeteciler için bir dayanışma gecesi niteliğine dönüştü. Gazetecilik mesleğinin her dönem karşısına dikilen sansür uygulamaları, işyerindeki mobing uygulamaları devam ettiği sürece, gazetecilik mesleği ve fikir hürriyeti terör örgütü statüsü gördüğü sürece 24 Temmuzların bayram olma şansı maalesef yoktur. Halkın haber alma hürriyeti için görev yapan gazetecilerin suçlu olarak görüldüğü bir dönemden geçiyoruz.”

Kimse bizi arka bahçesi olarak görmesin…

Gazetecilik mesleğinin, mesafe mesleği olduğunu vurgulayan Akbulut, “Biz görevimizi yaparken kurumlara ve kişilere olan mesafemizi korumak zorundayız. Mesleğe yönelik en büyük tehdit, belli kurumlara ve kişilere yakın olmaktan ve algılanmaktan kaynaklanıyor. Muğla Gazeteciler Cemiyeti yönetimi olarak ben ve arkadaşlarım bu yeni süreçte bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü her türlü kazancın ve ilişkinin üzerinde görmekteyiz. Muğla Gazeteciler Cemiyeti, hiçbir siyasi partiye ve siyasi görüşe, diğerlerinden daha yakın ya da uzak değildir. Muğla Gazeteciler Cemiyeti temsiliyet hakkına inanır. Bu noktada hiç kimse özgürlük ve bağımsızlık karakteri üzerine inşa edilmiş cemiyetimizi, arka bahçe olarak çözüm ve partner göremez. Muğla Gazeteciler Cemiyeti, bağımsızdır ve biz bu bağımsızlığı korumak ve kollamak niyetindeyiz. Bu amaçla Muğla Gazeteciler Cemiyeti yönetimi olarak ben ve arkadaşlarım yeni bir sürecin ilk adımını atıyoruz. Klasikleşmiş rutinleşmiş sivil toplum örgütü olmaktan daha aktif, daha sorumlu, soran sorgulayan ve bunu kamuoyuyla paylaşan bir konuma gelmek istiyoruz. Biz tarafsız gazetecilikten yöne tarafsız, halktan yana tarafsız. Kimsenin adamı değiliz, kimsenin adamı olmayacağız. Kimse bizi arka bahçesi olarak görmesin. Bu gazeteciliğe yapılmış bir hakarettir” dedi.

Akbulut şöyle devam etti: “Biliyorsunuz bu memlekette gazetecilik artık suç faaliyeti kapsamında fikir hürriyeti, fikir eşitliği ve basın özgürlüğü adına özgürlüğünü kaybeden birçok gazeteci meslektaşımız, terör örgütü suçlamasıyla karşı karşıya gazeteci hala hapiste, bir o kadarının da davası devam ediyor. Sistem artık gazetecilik mesleğini taraf olmaya zorlayan bir hal aldı. Merkezi otoriteye ve yerel otoritelere bakarsanız basın özgür. Basın bayramında yapılan hamasi nutuklara haber kutsal, yorum hür! Hani nerede? Biz gazeteciler biliyoruz ki artık hamasi nutuklar karın doyurmadığı gibi bize de özgürlük sağlamıyor. Her iki otoriteden kaynaklanan sansür, baskı ve yayın yasakları aşmamız gereken en büyük engeli oluşturuyor.”

Akbulut’un yaptığı konuşmanın ardından TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca günün önem ve anlamını belirten bir konuşma yaptı. Karaca, yeni yönetimin hızlı bir şekilde hizmet vermeye başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, TGF yönetimi olarak daima Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin yanında olduklarını söyledi.

Konuşmalardan sonra TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’ya, Muğla Gazeteciler Cemiyeti 2015 Yılı Medya Başarı Ödülleri değerlendirmesinde seçici kurul olarak görev alan MSKÜ Öğr. Üyesi Doç. Dr. Ünal Bozyer, Basın Yayın Enformasyon Şb. Md. Erol Kütahya, MSKÜ Radyo Tv Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serdar Karakaya, MSKÜ Radyo Tv Öğretim Görevlisi Serdar Çil’e Cemiyet Başkanı Süleyman Akbulut tarafından plaket verildi. Program daha sonra Gazete, Televizyon, Radyo, İnternet Gazeteciliği, MGC Özel Ödülü ve Yönetim Kurulu Özel Ödülü kategorilerinde ödüllerin verilmesiyle devam etti.

PAYLAŞ